Jak odpowiednio zbilansować dietę?
- Szczegóły
Odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do zdrowia i urody. O czym więc trzeba pamiętać ustalając własny jadłospis?
Podstawy zbilansowanej diety
Dieta optymalna, zwana również zbilansowaną, opiera się na dostarczaniu organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz budulca tak, aby zaspokoić jego potrzeby. Kluczowym aspektem jest w tym przypadku odpowiednia podaż węglowodanów, tłuszczów oraz białka. Tych pierwszych powinno być w diecie od 50 do 60 proc., tłuszczów od 20 do 30 proc., zaś białek od 10 do 15 procent.
Zasadą zbilansowanej diety jest dodatkowo to, aby przerwy pomiędzy posiłkami nie były zbyt długie, czyli nie przekraczały 4 godzin. Jest to tak ważne przede wszystkim dlatego, że nieregularne jedzenie sprzyja spadkowi poziomu glukozy i tym samym spadkowi energii. Oczywiście można dodatkowo wspomagać siły witalne, dzięki odpowiedniej suplementacji. Świetnie sprawdzi się do tego celu m.in. młody jęczmień, który poza tym ma działanie antykancerogenne, oczyszcza organizm z toksyn oraz zwiększa odporność na stres.
Liczba posiłków kluczowa w zbilansowanej diecie
Jak doskonale wiemy w przypadku odżywiania znaczenie ma nie tylko co, ale także kiedy i jak często jemy. W przypadku zbilansowanej diety szczególnie ważna jest odpowiednia liczb dań, których według specjalistów powinno być w ciągu dnia od 4 do 5. Oznacza to 3 duże dania oraz 1-2 małe posiłki, najlepiej w formie przekąsek. Dzięki temu składniki odżywcze są lepiej wchłaniane i w żadnym momencie dnia nie pojawia się tzw. wilczy głód sprawiający, że ma się ochotę na zjedzenie np. słodyczy.
Jeśli natomiast chodzi o godziny posiłków, śniadanie najlepiej spożyć do godziny od przebudzenia. Co dodatkowo ciekawe kolacja nie powinna być jedzona zbyt wcześnie, bowiem może skutkować to podjadaniem. Dlatego też złota granica „niejedzenia po godzinie 18” nie funkcjonuje i ostatni posiłek należy spożywać zgodnie ze swoim stylem życia.
Jak widać dieta optymalna jest stosunkowo łatwa do wdrożenia i najbardziej intuicyjna, co wynika z tego, że jej zasady są naprawdę proste.