Dlaczego prawidłowy poziom wody w organizmie jest ważny?
- Szczegóły
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla jego prawidłowego funkcjonowania. To właśnie woda odpowiada za działanie wszystkich procesów w ludzkim ciele. Czytając poniższy artykuł dowiesz się, dlaczego nawadnianie jest ważne oraz w jaki sposób zapobiegać skutkom odwodnienia.
Rola wody w organizmie
Woda pełni istotną rolę w organizmie człowieka - umożliwia transport składników odżywczych, witamin i hormonów do wszystkich komórek ludzkiego ciała. Wpływa również na prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, trawienia i wchłaniania. Jest także składnikiem każdej komórki, z której zbudowane są wszystkie narządy od krwi, przez mózg, aż po mięśnie. Pełni również funkcje termoregulacyjne - chłodzi ciało przy zbyt wysokiej temperaturze powietrza, a przy zbyt niskiej izoluje od zimna. Utrzymanie właściwego poziomu wody wspiera też oczyszczanie ciała z toksyn. Oferując usługi z zakresu redukcji cellulitu we Wrocławiu obserwujemy, jak odwodnienie organizmu naszych pacjentów wpływa na powstawanie pomarańczowej skórki.
Jak zapobiegać odwodnieniu organizmu?
Niedobór wody prowadzi do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej oraz zaburzeń wewnątrzustrojowej homeostazy, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić sobie właściwy poziom nawodnienia organizmu. By zapobiec odwodnieniu, ciało człowieka sygnalizuje potrzebę uzupełnienia płynów poprzez pragnienie. Nie należy jednak czekać na ten sygnał i nauczyć się regularnego nawadniania poprzez picie co najmniej 1,5-2 l płynów każdego dnia. Można je uzupełnić, spożywając także warzywa i owoce. Bardzo ważne jest również, aby po szklankę wody sięgać tuż po przebudzeniu i bezpośrednio przed snem. Przy wysokich temperaturach warto również dostarczyć organizmowi elektrolitów.